Vācijas sporta automobiļu ražotājs “Porsche” izgatavo leģendārus spēkratus jau kopš 1948. gada, kad uzņēmuma dibinātāja Ferdinanda Porše dēls izstrādāja pirmo “356” modeli. Vēl pēc 16 gadiem tapa jauns auto modelis “911”, kas kļuva par kompānijas DNS neatņemamu sastāvdaļu.

Porsche” pastāvēšanas 91 gadā no autoražotāja rūpnīcu konveijeriem pie īpašniekiem nonākuši vairāk nekā 300 000 sporta automobiļu.  

 

Pašu slavenāko modeļu izstrādātāji bija gan pats Ferdinands Porše, gan viņa dēls Ferdinands “FerijsPorše, kurš pēc tēva nāves 1951. gadā pārņēma “Porsche” un, protams, Ferdinands Aleksandrs Porše, kompānijas dibinātāja mazdēls.  

 

Porsche Latvija” aicina ielūkoties vācu sporta auto ražotāja vēstures spožākajās lappusēs un uzzināt interesantākus faktus par unikāliem “Porsche” modeļiem! 

 

Auto, kas aizsāka “Porsche” leģendu  

 

Valda uzskats, ka bez “Type 64 #3” nebūtu ne “356”, ne “550”, ne “911” modeļu, tāpēc šis esot auto, kas radīja “Porsche” leģendu. 

 

1939. gadā Ferdinands Porše izstrādāja modeli ar nosaukumu “Type 64 #3”. Tas bija izgatavots 1500 kilometru sacensībām “Berlīne-Roma”, kas bija paredzētas 1939. gada septembrī, taču II Pasaules kara dēļ tomēr nenotika.

 

Kopā bija izgatavoti trīs šīs sērijas automobiļi, no kuriem līdz mūsdienām ir saglabājies tikai viens – pārējie bija iznīcināti karā. Ar šo auto brauca gan pats Ferdinands Porše, gan vēlāk arī viņa dēls Ferijs Porše. Pēc tam, kad 1946. gadā bija reģistrēts “Porsche” uzņēmums, Ferijs pašrocīgi uz “Type 64 #3” uzlika uzrakstu “Porsche”.  

 

1949. gadā Ferijs auto pārdeva austriešu autobraucējam Otto Matē, kas ar to ir piedalījies un uzvarējis klasisko spēkratu sacensībās. Pārsteidzoši, bet 83 gadus vecais auto vēl ir lieliskā darba kārtībā, ko pierādīja populāra raidījuma “Top Gear” vadītājs Kriss Hariss, kas 2019. gadā filmēšanas laikā izbrauca ar šo automobili sacīkšu trasē.

 

Pirmais “Porsche” auto pasaulē 

 

1948. gada 8. jūnijā pasaulē nāca divvietīgais “Porsche 356/1”. Tas ir pirmais zīmola auto, ko radīja Ferijs Porše, līdz ar to daudzi vēsturnieki to uzskata par pašu pirmo “Porsche” automobili. Šim retajam modelim ir izgatavots tikai viens eksemplārs, ko mūsdienās var apskatīt “Porsche” muzejā Vācijā, Štutgartē.  


“Es paskatījos apkārt un nevarēju atrast automašīnu, par kuru sapņoju: maza, viegla sporta automašīna, kas efektīvi izmanto enerģiju. Tāpēc es nolēmu to uzbūvēt pats,” vēlāk atzina Ferijs Porše. 

 

Jāatzīmē, ka pirmās “Porsche” automašīnas bija izgatavotas vecā kokzāģētavā Austrijas pilsētā Gmindē, izmantojot “Volkswagen” detaļas, tāpēc katra automašīna bija īpaša.  

 

Sākot no 1950. gada bija uzsākta sērijveida šā modeļa ražošana. “356” auto bija pieejams “Coupé”, “Speedster” un “Convertible” variantos.  Kopumā līdz 1965. gadam bija izgatavoti apmēram 76 000 “Porsche 356” eksemplāri.  

 

Porsche” DNS neatņemamā sastāvdaļa 

 

Plaši pazīstamais sarkanais “911” modelis tika uzbūvēts 1964. gada oktobrī kā viens no pirmajiem sērijveida modeļiem “Porsche” sporta automašīnai. Tolaik tas bija pazīstams ar nosaukumu “901”, kas bija izgatavots 82 eksemplāros. Modeli drīz pārdēvēja par “911”, jo franču autoražotājs “Peugeot” paziņoja, ka tam pieder tiesības uz visiem auto nosaukumiem ar nulli vidū. 

 

Gadu gaitā bija veikti dažādi uzlabojumi, taču “911” koncepts palika nemainīgs. Pirmie nozīmīgie jauninājumi “911” modelim parādījās 1968. gadā. Atjauninātās sērijas kupejas bija pirmās automašīnas, kurām bija elektriski apsildāms aizmugurējais logs, jo agrākie modeļi apsildīja logu ar silto gaisu no ventilatoriem. 

 

Ar laiku “Porsche 911” kļuva par vienu no visu laiku slavenākajiem sporta auto, un kopš 2019. gada tiek ražots jau tā astotās paaudzes modelis. Savukārt, 2017. gada maijā bija izgatavots “911″ jubilejas miljonais eksemplārs, ko var apskatīt “Porsche” muzeja pastāvīgajā kolekcijā. 

 

Kā jau vairumam pasaulē pazīstamu zīmolu, arī “Porsche” veiksmes stāsts slēpjas tā vēsturē, auto būves tradīcijās un vienlaikus inovāciju un jaunu risinājumu meklējumos. Katrs auto modelis ir kā uzlabots pēcnācējs iepriekšējam, padarot jaunos modeļus arvien jaudīgākus un konkurētspējīgus, it īpaši sporta auto segmentā.

Par SIA “Baltijas sporta auto”

Oficiālais “Porsche” pārstāvis Latvijā – SIA “Baltijas sporta auto” – lepojas ar dinamisku un zinošu komandu, kā arī 20 gadu pieredzi auto tirdzniecības industrijā. “Baltijas sporta auto” ir autorizētais “Porsche” dīleris Latvijā, kas nodrošina uzticamu un uz klientiem orientētu tirdzniecību un auto servisu.